Şinasi Develi’nin İsmi Mersin Kent Ödülleri İle Yaşatılacak

sinasi-develiMersin’in doğasına, tarihine, kültürüne gönül veren, beşeri ve ekonomik potansiyeline inanan bir grup hemşehri Mersin’in belleğini kayıt altına alan, tanıtımına katkı yapan, potansiyellerini öne çıkaran çalışmaların teşvik edilmesi fikriyle bir araya geldiler.

Bu fikrin ortaya çıkmasında ana etmen, bu yöndeki emeklerinin yeteri kadar teveccüh görmediğini düşündükleri Şinasi Develi’nin kaybı oldu. Bu hemşehri grubu, Mersin’in tarihine dair paha biçilmez çalışmalar yapan, belleğinin belgelenmesi, korunması için sayısız eser vermiş hemşehrilerinin adının böylesi başka ve yeni çalışmaların onurlandırılması için en uygun paye olduğunu düşündü. Bu amaçla her yıl ölüm yıldönümü olan Ocak ayında Mersin’in değerlerinin, tarihinin, kültürünün görünür hale gelmesini hedefleyen çalışmaların ödüllendirilmesini düşünmüşler.

Fikirlerini kentin önde gelen kamu ve sivil kurumları ile paylaşan grup tüm çevrelerden olumlu tepki ve destek sözü almış. Bu teveccüh sayesinde Şinasi Develi Mersin Kent Ödüllerini’nin ilkinin Ocak 2021’de verilebileceğini düşünüyorlar.

Tüm disiplinlere açık olacak ödüle başvurular 30 Ekim 2020 tarihine kadar posta ya da e-posta yoluyla yapılabilecek. Ödüle, Mersin’in kent merkezine ilişkin (Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz ilçe sınırları) her türlü bilimsel araştırmanın ve sanatsal yapıtın müellifi başvurabilecek ya da aday gösterilebilecek.

Başvurular bağımsız ve her sene yenilenecek bir komite tarafından değerlendirilerek, ödüle layık görülen eser belirlenecek.

Neden Bir Kent Ödülü?

sinasi-develi-kent-oduluMersin’in kent yaşamına dair geçmişin ve güncel gelişmelerin hak ettiği ilgiyi göremediği gözleminden hareketle kente dair ilgiyi arttırmak, yerel ve ulusal ölçekte araştırmacıların ve sanatçıların dikkatini “Mersin Kenti” üzerine çekmek, Mersin’e dair inceleme, araştırma ve çalışmalar yapılmasını, sanat eserleri üretilmesini teşvik etmek üzere gelenekselleşmesi planlanan Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü etkinliğinin desteklenmesi önemli.

Ödül, geleneğinde güçlü bir kültür ve sanat ilgisi olan Mersin Kentinin bu niteliğiyle ulusal ölçekte tanıtımına katkı sunmayı, kent toplumsal yapılanmasını teşvik etmeyi hedefler.

Neden Şinasi Develi Ödülü?

Ödül, Mersin’in geçmişi üzerine sayısız çalışma yapmış, yayınladığı kitap ve makalelerle kentin hafızasının kaydını tutmuş Şinasi Develi’nin anısını yaşatmak, kent belleği üzerine yaptığı araştırma geleneğinin sürmesi niyetiyle onun adına adanmıştır.

mersin

Kent Belleği Neden önemli?

Toprağa bağlılık, şehir olabilmenin başat faktörlerinden birisi. Bu bağlamda kent belleği, şehrin kültürel ve tarihi derinliğini ortaya çıkartarak şehrin sakinlerine pay eder. Şehir, bu değerlere sahip çıktığı sürece kimlik kazanır ve global ölçekte kendisine yer bulur.

Dünya üzerinde adından bahsettiren tüm kadim şehirler yereldeki değerlerine sahip çıkarak benzersiz hale gelir ve insanların ilgisini çeker. Yüzyılları aşan ve birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış Mersin, kent belleğini derinleştirmeye bir adım daha yaklaşacak.

Başvuru Nasıl Yapılır?

ödüle aday çalışmalar veya araştırmalar; müellifleri ya da başkaları tarafından heryılın Eylül ayının son Cuma günü mesai saati bitimine mersinkentodulu@sinasideveli.com adresine iletilebilir.

Ödül Seçimi

odulŞinasi Develi Mersin Kent ödülü’ne layık görülecek çalışma sekiz kişilik bir ödül değerlendirme kurulu tarafından seçilir. Bu kurul ilk yıl için ödül girişimini başlatan aşağıdaki kuruculardan oluşur:

* Bülent Başok

* Etem Develi

* Hafize Bilgenoğlu

* İrfan Tümer

* Semihi Vural

* Tuncer Üzmen

* Ulaş Bayraktar

* Ziya Aykın

Ödül için seçimi Değerlendirme Kurulu yapar. Kurul, değerlendirme aşamasında uzman kişi ve kurululardan görüş alabilir. Değerlendirme Kurulunda “takdir edilecek çalışmanın Mersin’in bilinirliğini arttırması ve tanıtımına sunacağı katkılar dikkate alınır. Kurulda herkesin bir oy hakkı vardır. Eşitlik olursa en yaşlı üyenin oyu belirleyicidir. Oylama açık yapılır.

Ödül Töreni

Ödül töreni her sene Şinasi Develi’nin hayatını kaybettiği Ocak ayının son Çarşamba günü Mersin’de yapılır. Ödül ve anma programını Değerlendirme Kurulu tertip eder.

Sponsorluk

İletişim: mersinkentodulu@sinasideveli.com

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit