Eserleri İle Anıtlaşan Vali: Tevfik Sırrı GÜR!!

tevfik sg

2.inci, Baskı Hakkında Kısa Bilgi.

Akdeniz Belediye Başkanlığına seçilen Kenan Yücesoy’u hayırlamaya gttiğimizde Söz arasında,  T.Sırrı Gür hakkında kendinden önce Başkanlık yapan Muzaffer Şahin tarafından Bastırılan  Kitap bahse konu olunca, Başkan bunu tekrar bastıralım demişdi.

Benim uzun boylu çalışacağım bir konu olmadığından,olur dedim ve İkinci Baskıyı hazırladım.

Birinci Baskıdan sonra Kitap, 1914 Yılında  Kaymakamlık yaptığı  Babaeski Belediye Başkanlığının ilgisini çekmiş.  Muhabere edildi. Bana bazı Bilgi ve Belge örnekleri gönderdiler, oradaki hizmetlerini yazdılar. İkinci  baskı da bumlara yer verdim..

Yeni Mersin Gazetesi Arşivinden   aldığım Valilik Dönemine ait ; haberler ile  kendisinin Beyanatları  bu ,İkinci Baskıya ekledim.

T.Sırrı Gür, Kastamonuya tayin edilmişdi. Ben.Halkevi Yönetim Kurulu Üyesiydim. Kendisi için Halkevi Başkanı Fikri Mutlu bir Veda Çayı tertip etmiş. 18.Kasım,1947 günü için Davetiye göndermişdi. Geçmiş önemli bir Anı idi. Bu davetiyeyi de Kitabın sonuna koydum.

Kendisi ile Valiliği sona erip, Ankara da  Sun’i Mermer Atölyesi açtığı zamam ilk defa konuşmuşdum. Valilik döneminde yakın tanışmışlığım olmamışdı. Ancak bir Mersinli olarak bu Kente yaptığı hizmetlerden dolayı ondan hoşnuttum. Daha fazla bilgi sahibi olsam, buna ait bir kitap daha yazmakdan hiç yerinmem.

Onun için Kitabı şu cümle ile sonuçlandırdım.

‘’Keçi Ormana Girecek.Bu Vali Buradan Gidecek’’ dediler ve Tevfik Sırrı Gür ,bir çok eserini yarım bırakıp ,Mersinden gitti

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit