2023 ŞİNASİ DEVELİ MERSİN KENT ÖDÜLÜ NAZİFE BİLGİN HAZAR’IN

Avukat Şinasi Develi’nin anısını yaşatmak ve onun Mersin’in tarihini ve zenginliklerini belgelemeye ve tanıtmaya yönelik çabalarının devamını teşvik etmek için verilen Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’nün 2023 yılı için sahibi belli oldu.

Bağımsız ve her yıl yenilenen Değerlendirme Kurulu bu yılın ödülünü ressam Nazife Bilgin Hazar’a layık gördü. Ödül, Şinasi Develi’nin üçüncü ölüm yıldönümü haftasına denk gelen 25 Ocak 2023 tarihinde Mersin Kültür Merkezi’nde düzenlenecek bir törenle sahibine verilecek.

Ödül Gerekçesi

Nazife Bilgin Hazar bugüne kadar gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle genç kuşaklara ilham vermekte, sanat çalışmaları ile kentimizin sosyal kurumlarına destek olarak sosyal yaşamda dayanışmanın önemini ortaya çıkarmaktadır. Sanatçının Mersin Güneykent Mahallesi’nde ünlü sanatçıların önemli eserlerini bina cephelerine uygulayarak yaptığı duvar resimleri, kente estetik katkı sunmanın yanı sıra aynı mahallede yaşayan ya da bölgeye yolu düşen farklı yaş gruplarından hemşehrilerimizin gündelik hayatına renklilik ve sanatsal farkındalık katmaktadır. Hazar’ın kişisel çabası ile kurumları harekete geçirerek gerçekleştirdiği bu proje kentlerin değişim ve dönüşümünde kişilerin yaratabileceği önemli katkıları ortaya koymaktadır. Hazar’ın çalışmaları yerli ve yabancı basında yer almakta ve kentimizin tanıtımına önemli katkılar sunmaktadır.

Yaptığı tüm bu çalışmalar ve kentimize sunduğu katkılar 2023 yılı Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’nün Nazife Bilgin Hazar’a verilmesinde etkili olmuştur.

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü

Bağımsız bir fikir platformu 2020 yılında bir grup gönüllü ile çalışmalarına başlayan Şinasi Develi Mersin Ödülü’nün amacı gerçekçi, bağımsız ve ilkeli bir tutumla Mersin kentini ilgilendiren her türlü konuda araştırma ve çalışmalar yapan, bilimsel, kültürel ve sanatsal eserler üreten, projeler geliştiren, kent insanının sosyoekonomik ve kültürel yaşamlarının iyileştirilmesine katkı sunan kişi ve kurumları teşvik etmek; kentimizin ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtımına katkı sunmaktır. Yürütme Kurulu iki yılda bir yenilenmektedir. Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü 2023 yılı Yürütme Kurulu’nda Şinasi Develi’nin torunu Avukat Cavide Develi Gürani, Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç, Monika Kuki, Zuhal Karamehmet, Aysun Koç Aydoğan, Murat Yanpar, Selami Gedik, İbrahim Evrim ve 2022 yılı ödülünü alan yazar Aydın Sevim yer alıyor.

ÖZGEÇMİŞ

1962 yılında Mersin’de doğan Nazife Bilgin Hazar evli ve 2 çocuk annesidir. Kendi deyimiyle “bir ev kadınıyken” 2011 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin resim bölümünü kazandı ve 2015 yılında mezun oldu. Hazar, ilk duvar resmini 2014 yılında Üniversite kampüsündeki geçici hayvan bakımevine yaptı. 2015 ve 2017 yılında 2 kişisel sergi açtı. AMATEM, Alzheimer Derneği, Mersin Otizm kreşi, Mersin Tıp Fakültesi’nin anestezi yemekhanesi duvarı gibi bir takım sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Daha sonra Akbelen, Güneykent ve Halkkent’teki toplu konut binaların yıpranmış dış cephelerine dünyaca ünlü ressamların aslına uygun kopyalarını resmetti. Bu çalışmaları çok ses getirdi. Gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından büyük övgüler aldı. Nazife Bilgin Hazar’ın çalışmaları uluslararası basında da yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit