Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü 2021 yılında “Mersin ve Tarsus Halk Kültürü” kitabıyla yazar Turan Ali Çağlar’ın oldu.

Ödül Gerekçesi
Kent ve onu besleyen kırsal hakkında bir kültür araştırma kitabı derlemek uzun bir süre gerektirir.  Halkbilim verileri, çağdaş uygarlığı sorgularken, geçmişten geleceğe köprü kurulmasına yardım eder ve bizi toplumsal saplantılardan kurtarıp benlik ve güven duygularımızı arttırır. Turan Ali Çağlar “Mersin ve Tarsus Halk Kültürü” kitabıyla bunu yapmıştır. Geçmişten günümüze yöresinin halk kültürünü yaşayarak derleyip, genç kuşaklara aktarmayı hedefleyen, bu zengin malzemeyi hikaye ve romanlarında bolca kullanan, Mersinli araştırmacı öğretmen-yazar Turan Ali Çağlar’ın Mersin ve Tarsus Halk Kitabı’nın ödüle değer görülmesinin gerekçesi:

  • Çalışma, Değerlendirme Kurulu’nun ödülde teşvik etmeyi gözettiği başlıca ögelerden biri olan ARAŞTIRMA çalışması olarak, hem kent, hem de onu sarmalayan ve ona kaynaklık eden kır yaşamını kapsayan; okuyucusunun ve özellikle genç kuşakların toplumsal ve kültürel değerlerle temasını sağlamaktadır.
  • Teknolojik gelişmeler ve yaşamımızdaki değişikliklerle kaybolmaya yüz tutmuş yaşamın her yönünden bilgi ve pratikleri, değerleri, tümüyle kaybolmadan halk bilimi ölçütlerine uygun biçimde KAYDA GEÇİRMEKTEDİR.
  • Gerek araştırmacıların, gerekse edebiyatçılar ve tüm sanatçıların ve öğrencilerin başvurabilecekleri,  KENT BELLEĞİ için değerli bir belge niteliği taşımaktadır.
  • Şimdiye kadar kapsadığı alan ve derinlikte derli toplu bir benzerini görmediğimiz, ağırlıkla araştırmacının kendi gözlem, söyleşi ve saptamalarına dayalı ÖZGÜN bir çalışmadır.
  • Yıllar öncesinden başlayan ve basıldığı birkaç yıl öncesine kadar çok uzun bir zamanı kapsamasına karşın eskimeyen bilgilerle donanmış GÜNCEL bir çalışmadır.
  • Günümüzde giderek önem kazanan, özellikle gençlere örnek olarak, DİLİMİZİ yazarken ve konuşurken doğru kullanmanın arı, duru, zengin ve yetkin bir örneğini barındırmaktadır.

Ödül sonuçlarının açıklanmasıyla beraber ilgililerin ve meraklıların kaynak olarak kitaba başvuracağı ve böylece çalışmanın MERSİN’İN TANITIMINA katkıda bulunacağı umudunu vermektedir.

Turan Ali Çağlar kimdir?
1952 yılında Mersin’in merkez Çağlarca Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. 1968 yılında Mersin İlköğretmen Okulu’nu, sonra da Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği’ni bitirdi. 1994 yılında emekli oldu. 1973 yılında, ülke genelindeki köy öğretmenleri için açılan, “50. yılında Cumhuriyetin Türk Köyüne Getirdikleri” adlı toplumbilimsel yazı yarışmasında 4. oldu. “Mersin – Tarsus Halkkültürü” ve “Tarsuslu Âşık Mahrumi” adlarında iki kitap hazırladı. 1986 yılından beri ulusal ve yerel dergilerde 50’yi aşkın, halkbilim konularında yazıları yayınlandı. Öykü ustası Osman Şahin’in yönlendirmesiyle, 2003 yılından sonra öykü ve roman yazmaya başladı. 2008 yılında Gözlem Yayınevinin düzenlediği Gila Kohen Öykü yarışmasında “Tımtı” adlı öyküsü dördüncü oldu. 2010 yılında “Zalalı” adlı romanı yayınlandı. 2012 yılı Nisan ayında “Yolgeçen Hanı Öyküleri” kitabı yayınlandı. 2012 yılı Haziran ayında Kelenderis öykü yarışmasında “Sapan” adlı öyküsü birinci seçildi. 2012 yılı Eylül ayında Datça- N. Akkaraca öykü yarışmasında “Sofia’nın Evi” adlı öyküsü üçüncü seçildi. 2020 yılı Çiğli Belediyesi 2020 Fakir Baykurt Roman Ödülü, “Amasanga – Bir Başka Adıyla Amazon” adlı romanı yayımlandı. “Toros’un Sesi”, “Aygülü” , “Örgüt Üyesi” adlarında üç öykü dosyası ile, “Kaçak Güreş” adında bitmiş, “Tanrılar Ellerini Kirletmez” adında yazmakta olduğu iki roman dosyası var.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit